RADIONICE ZA RODITELjE I/ILI NASTAVNIKE I/ILI UČENIKE
TEMA: DRUŠTVENE MREŽE
1. Asocijacija na reč društvene mreže i šta su društvene mreže (10 minuta)
Voditelj ima unapred spremljenu definiciju pojma socijalne mreže a koja je pristupačna deci i jasna. Ona se može napisati na jednom slajdu i nakon vežbe prikazati učesnicima.
Voditelj pita učesnike koja im je prva asocijacija na reč društvene mreže. Sve odgovore zapisuje na flip čart bez obzira na to šta učesnici kažu. Nakon što je napisao sve njihove odgovore, definiše društvene mreže u skladu sa najčešće korišćenom definicijom koristeći za integraciju neke od produkata učesnika koji mogu da se uklope u tu definiciju.
Asocijacije učesnika na reč društvene mreže treba iskoristiti kako bi se definisalo šta su društvene mreže imajući u vidu definiciju za koju se voditelj opredelio.
2. Koje društvene mreže poznaju? (10 minuta)
Voditelj može da ima unapred pripremljen slajd sa napisanim društvenim mrežama.
Voditelj pita učesnike koje sve društvene mreže oni poznaju. Učesnici će navoditi sve dok budu imali ideja. Voditelj zapisuje sve na flip čartu i nakon što učesnici nabroje sve mreže koje znaju, voditelj sa slajda prikaže koje sve mreže postoje i eventualno pomene neke zanimljivosti vezane za pojedine društvene mreže (npr. mreža za kućne ljubimce, za milionere itd.)
3. Gledanje filma „Da li su socijalne mreže hir?“ (20minuta)
Nakon gledanja filma, voditelj pita učesnike koji su im utisci i daje uputstvo da svako svoj utisak zabeleži na stiker. Pravilo je jedan stiker jedan utisak. Učesnici stikere zalepe na flip čartu. Voditelj stikere tj. utiske grupiše i izdvaja one koji govore o prednostima korišćenja društvenih mreža i one koji govore o rizicima koji prete sa korišćenjem. Pre nego voditelj kaže učesnicima da ih je grupisao kao prednosti i rizike, treba sam prvo da ih pita kako biste nazvali ovu kategoriju a kako drugu kategoriju, kako bi video kako učesnici te kategorije percipiraju. Tek kada sa učesnicima usaglasi nazive kategorija, tada ih tek piše iznad stikera na flip čartu gde je lepio stikere.
Nakon ove aktivnosti, voditelj dodaje neke prednosti koje učesnici nisu naznačili, ili rizike koje nisu pomenuli i naveli. Ukoliko se desi da o rizicima nisu govorili, voditelj pozove učesnike da razmisle i o rizicima i navedu koji bi to mogle biti.
Važna stvar ove aktivnosti je da voditelj naglasi i pozitivne vrednosti korišćenja mreža jer ćemo se rizicima baviti tokom cele obuke.
4. Definisanje pravila bezbednog korišćenja društvenih mreža i interneta i nemački film „Gde je Klaus?“ (40 minuta)
Učesnicima se pusti kratki nemački film Gde je Klaus (1 minut). Nakon gledanja filma, voditelj podeli učesnike u 9 grupa da prodiskutuju ono što su videli u okviru filma i da imajući to u vidu, definišu 3 najvažnija i prioritetna pravila sigurnog korišćenja interneta ili ponašanja na društvenim mrežama i da nađu neki znak za svoje pravilo odnosno simbol koji ga najbolje opisuje.
Svaka grupa piše svoja pravila na papiru a4. Nakon što su sve grupe završile, voditelj zalepi papire na kojima su ispisana pravila grupe na flip čart tablu. Nakon toga, da im zadatak da svaki učesnik priđe tabli i odabere i označi 5 pravila za koja misli da su najvažnija. Nakon što svi to urade, 5 pravila koja su dobila najviše glasova se biraju kao 5 ključnih pravila za sigurno korišćenje društvenih mreža i ona ostaju do kraja seminara u prostoru koji se koristi za rad.
Voditelj integriše, pročita pravila i podseti učesnike na još neka od pravila ukoliko su ih učesnici zaboravili.
5. Integracija (10 minuta)
Mini diskusija o tome zašto je važno svako od ovih pravila. Šta ona obezbeđuju, zašto su značajna i zašto treba da budu definisana u vidu pravila.