RADIONICE ZA RODITELjE
Radionica “Društvene mreže, korist za zajednicu“
Vreme: 90 minuta
Cilj radionice je da se kroz pozitivne vrednosti koje se uobličene u pozitivne osobine grupe pokrene niz društveno korisnih akcija koje mogu da se pokrenu i/ili promovišu na društvenim mrežama.
Tok radionice:
Uvod:(10 minuta) U uvodnom delu voditelj će objasniti roditeljima koliko su društvene mreže “moćne“ prilikom promovisanja pozitivnih vrednosti, pokretanja raznih akcija, kreiranja timova, grupnog rada, prikupljanja raznih vidova pomoći osobama kojim je neophodna, humanitarne akcije, uticaj na lokalnu zajednicu i dr. Prikazaće im primere dobre prakse tj. pokretanja i sprovođenja ovakvih akcija na pojedinim društvenim mrežama.
Izrada liste korisnih akcija: ( 20 minuta)
Voditelj će zamoliti roditelje da navedu poželjne osobine ili oblike ponašanja grupe koje smatraju vrednim a koje nedostaju našem društvu. Zamoliće roditelje da kroz jednu reč opišu one situacije i vrednosti koje su bile društveno poželjne i priznate kada su oni bili mladi. Akcenat je na lokalnom nivou, školi, sportskim udruženjima i sličnim organizacijama koje okupljaju mlade. Osim “starih dobrih vremena“ roditelji treba da navedu primere timskog rada i akcija koje se mogu realizovati u svakodnevnom životu, a kojih (po njihovom mišljenju) nema dovoljno.
Voditelj na hamer papiru ispisuje najvrednije osobine koje su roditelji izdvojili.
Lista društveno korisnih akcija može da izgleda npr. ovako:
o zalaganje za više stipendija
o više sportskih terena
o besplatan sport za decu
o više parkića za decu
o akcije sakupljanja recikliranja otpada
o radne akcije
o dobrovoljno davanje krvi
o kreativne radionice za male umetnike
o dramsake sekcije
o više poseta muzejima
o prikupljanje novčane pomoći za obolele
o otvaranje kreativnih centara za mlade
o više studijskih putovanja
o poštovanje i uvažavanje starijih osoba
o kurs iz lepog ponašanja
o rad mladih tokom letnjeg raspusta
o tolerancija
o volontiranje u raznim institucijama
o predavanja o zdravlju
o prikupljanje humanitarne pomoći
o sportka takmičenja
o briga o životinjama
Voditelj zapisuje tj. dodaje još neke vrednosti koje nisu naveli roditelji a saopštava im da ova lista nije konačna da svako može da je proširi, da kreira svoju, da doda one vrednosti timskog rada koje su za njega bitne (npr prikupljanje novčane pomoći za lečenje u inostranstvu, volontiranje u staračkim domovima, crvenom krstu, kolektivno uređivanje školskog dvorišta, uređivanje parkića ispred zgrade i sl.).
Podela roditelja u grupe i rad u grupi: (20 min.)
U daljem toku radionice roditelji će biti podeljeni u pet grupa od po četiri člana. Zadatak svake grupe je da izabere akciju koju će kao grupa na nekoj društvenoj mreži da pokrenu. Voditelj će im sugerisati da izaberu akciju koja je realno ostvarljiva u lokalnoj sredini, školi njihove dece, svojoj mesnoj zajednici opštini… Moguće akcije su: „Sačuvajmo parkić u našem naselju“, „Obogatimo fond školske biblioteke“, „Postavimo signalizaciju za vozače u blizini škole“ i dr.
Drugi zadatak je da opišu jednu akciju na internetu – društvenoj mreži pomoću kojih će ostvariti svoju ideju, koje alate će koristiti, koju mrežu?. Treći zadatak je da opišu koga će pozvati da im pomogne, ko je ciljna grupa – kome je namenjena akcija? Kako popularizovati – izreklamirati ovu akciju? Ko će biti članovi tima i uloge u timu? Kako će akcija uticati na lokalnu sredinu, školu, da sagledamo koliko članova možemo privući, zacrtani period realizacije i druge aktivnosti za koje roditelji smatraju da mogu da preduzmu? Koji materijal će postaviti na društvenu mrežu: fotografije, video zapise, intervju građana, učenika, nastavnika i dr. skice, crteže?
Sve aktivnosti grupa zapisuje na hamer papiru koji je zamišljeni prostor na društvenoj mreži.
Vreme predviđeno za izradu plana akcije je 20 minuta.
Voditelj će im jasno definisane zadatke pročitati a ovi zadaci će sve vreme biti projektovani pomoću video projektora, kao mali podsetnik.
Predstavljanje plana grupe: (25 minuta)
Svaka grupa bira predstavnika koji će obrazložiti svoj plan akcije. Za predstavljanje je predviđeno 5 minuta.
Odabir akcija i rasprava o akcijama: (15 minuta)
Kada sve grupe prezentuju svoje planove akcija one će biti istaknute kao galerija sa 5 hamer papira u prostoru. Svi učesnici će dobiti stikere, zamolićemo ih da odaberu onu akciju ili više akcija za koju smatraju da je društveno korisna Nakon ovoga voditelj zamoli učesnike da da napišu poruku na stikeru i da ga zalepe na hamer koji je po njima pokrenuo najbolju akciju. Stiker predstavlja jedan post, ili lajk na društvenoj mreži.
Pozvaćemo učesnike da učestvuju u raspravi tako šte će nakon svih sagledanih i prezentovanih akcija kroz sugestije, pomoć i raspravu dati svoje mišljenje i ponuditi pomoć drugim grupama oko realizacije njihove akcije.
Ishod: Obučeni roditelji koji mogu da shvate veliki uticaj društvenih mreža u svakodnevnom životu, u pokretanju i vođenju raznih društveno korisnih akcija. Prednosti timskog rada, uvažavanje mišljenja drugih, pružanje pomoći drugima, uspostavljanje pravih vrednosti koje su priznate u društvu.
Radionica je namenjena roditeljima mada može da se izvodi i sa nastavnicima.
RADIONICA ZA RODITELjE
Radionica “Da li znamo kako da zaštitimo decu na internetu?“
Tok radionice:
U uvodnom delu voditelj će objasniti roditeljima koje sve opasnosti vrebaju decu na internetu ukoliko ga ne koristimo na pravi način. Prikazaće im se primeri i situacije u kojima su deca šikanirana na internetu i koji su bili žrtve nekog vida nasilja ili uznemiravanja na internetu. Voditelj pita roditelje da li oni znaju za neki primer šikaniranja na internetu, da ispričaju svima i da kažu i kako su se osećali kada su čuli za takve slučajeve.
Vreme: 20 minuta
Podela roditelja u grupe i rad u grupi
U daljem toku radionice roditelji će biti podeljeni u pet grupa od po četiri člana. Svaka grupa će dobiti tri pitanja na koja treba da odgovori (pitanja su otkucana na papiru za svako grupu). Pitanja su u formi konkretnih neprijatnih situacija na internetu u kojima se mogu naći njihova deca. Svako pitanje zahteva odgovor na koji bi trebalo odgovoriti u formi saveta ili akcije šta treba uraditi da se ovo ne bi dogodilo, a u slučajevima da se već dogodilo šta preduzeti. Pitanja su u tekstu ispod. Svaka grupa bira predstavnika koji će obrazložiti svoje zadatke i savete za prevazilaženje istih. Za predstavljanje je predviđeno 5 minuta za svaku grupu.
Vreme: 50 minuta
Saveti za roditelje (20 minuta)
Kada sve grupe prezentuju svoje planove i odgovore pozvaćemo učesnike da učestvuju u raspravi tako šte će nakon svih sagledanih i prezentovanih akcija kroz sugestije, pomoć i raspravu dati svoje mišljenje i ponuditi pomoć drugim grupama oko realizacije njihovih akcija saveta šta uraditi u konkretnoj situaciji.
Na kraju radionice voditelji će prikazati listu saveta za roditelje i objasniti pojedine tačke koje oni nisu naveli zato što nisu mogli da se sete ili nisu znali kako da reaguju.
Predlog situacija koje se rešavaju sa roditeljima u okvire radionice:
Lista situacija nije konačna moguće je i poželjno je proširiti ih novim situacijama.
1. Zvao vas je školski pedagog da vam kaže kako Vaše dete već duže vreme piše uvredljive poruke na e-mail adresu drugog deteta?
2. Jedan od dečaka na svom fejsbuk profilu vređa Vašu ćerku govoreći joj da je glupa, ružna i sl. Ovaj post su videli “svi“ u školi. Devojčica odbija da ide u školu. Kako reagovati u ovoj situaciji?
3. Na fejsbuk profilu jedne devojčice je postavljena grupa sa nazivom “Neka lajkuju svi koji mrze Milicu“. Grupa u roku od dva dana ima 600 lajkova. Kako reagovati u ovoj situaciji?
4. Prijatelji su vam javili da se fotografija Vašeg trogodišnjeg deteta sa porodičnog letovanja na kome je ono nago pojavila na sajtu za razmenu fotografija jedne grupe pedofila. Otkud ova fotografija tamo? Kako reagovati u ovoj situaciji?
5. Vaš sin se vratio iz škole sav uznemiren jer je na Ask.fm neko objavio kako je on glup jer je promašio penal na utakmici od juče. Rekao vam je “Znam ja sam kriv, tako mi i treba“. Kako reagovati u ovoj situaciji?
6. Pretraživali ste internet istoriju pretraživača Vašeg sina tinejdžera. Videli ste da često ide na sajt na kome može “iz prve ruke“, “stručno“, “diskretno“ da dobije savete o seksu. Kakva će Vaša reakcija biti?
7. Razredni starešina vas je obavestio da Vaše dete i Milan već duže vreme pišu jedan drugome uvredljive poruke na svojim fejsbuk profilima. Razgovarali ste sa detetom on vam je rekao da je Milan prvi počeo i da on samo odgovara na isprovocirane poruke. Koja je vaša reakcija?
8. Dečak iz sedmog razreda je krišom snimio kratki video u ženskoj svlačionici fiskulturne sale na kome se devojčice presvlače. Na snimku je i Vaša ćerka. Snimak se munjevitom brzinom proširio po gradu putem jutjub mreže. Šta uraditi u ovoj situaciji?
9. Dete vam je pokazalo jednu ili više uvredljivih poruka koje je dobilo putem svoje e-mail adrese. Šta ćete preduzeti u ovoj situaciji?
10. Dok vam dete pokazuje interesantan video ili simpatičnu fotografiju sa svog fejsbuk profila slučajno ćete videti post u kome se vređa Vaše dete ili druga deca ili post koji je suviše vulgaran. Pitaćete ga od kada je ovo? Zašto nije reagovalo? Dete će vam odgovoriti da je to “normalna stvar“ da to tako funkcioniše na ovoj mreži i da se isto događa i njegovim drugovima i drugaricama. Koje korake ćete preduzeti po ovom pitanju?
11. Vaša petnaestogodišnja ćerka se već 3 godine dopisuje sa izuzetno finim, kulturnim i pametnim šesnaestogodišnjim dečakom iz Rume. Vi ste upoznati sa ovim dopisivanjem i na neki način podržavate ovo virtualno druženje.Oni smatraju da je vreme da se lično upoznaju jer “znaju se“ godinama, ništa ružno nije čula od njega a znate ga i vi. Dogovorili su se da se nađu sutra u 17 časova u centru grada. Kakav je vaš stav po pitanju ovog susreta?
12. Kupili ste novi mobilni telefon Vašem detetu koji je učenik drugog razreda osnovne škole. Kako bi se pohvalio drugovima napisao je broj svog mobilnog telefona na svom fejsbuk profilu. Dva dana nakon toga počeo je da dobija sms poruke i pozive da se nađe sa jednim nepoznatim muškarcem. U čemu ste pogrešili, šta preduzeti?
13. Dete je promenilo ponašanje, način oblačenja, izostaje iz škole, popustilo u učenju – ocenama, ne jede, izgubilo je na težini, ne smeje se, ne druži se sa svojim drugovima, stalno se zatvara u sobu. Obavili ste razgovor sa detetom i uobičajene medicinske preglede, utvrđeno je da je dete fizički zdravo. Da li je moguće uzroke ovakvog ponašanja potražiti na internetu? Koje su Vaše sumnje?
14. Dete sumnja da mu je neko hakovao e-mail adresu. Sada njegovu prepisku i mejlove znaju čak i drugovi iz razreda. Navedite razloge zbog kojih je došlo do ovoga i šta preduzeti u ovoj situaciji?
15. Dobijate raznu robu koju ste navodno naručili putem interneta i primetili ste da nemate sredstava na Vašoj kartici a pristup vašem računu imaju vaši ukućani. Šta učiniti?
16. Deca su snimila svog nastavnika na času u situaciji dok je predavao, ocenjivao, raspravljao se sa učenicima, dok su ga druga deca zadirkivala, ismevala na času i sl. Video snimak se našao na jutjub mreži i širi se brzo. Vaše dete nije autor snimka niti učesnik “nestašluka“ na času. Da li ćete reagovati i kako?