Have any Questions?

Tim u školi

safenet > Tim u školi

Tim za zaštitu učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Naši učenici i i njihova bezbednost su na prvom mestu u svim školama. Iz tog razloga u okviru svake škole postoji i poseban tim za zaštitu učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Ovom timu i organizaciji njegovog rada je neophodno da se pokloni velika pažnja. Pre svega, rad tima je usmeren na prevencijui i pravovremenu informisanosti svih aktera školskog proces; učenika, nastavnika i roditelja.

Svaka škola je u zakonskoj obavezi da ima formiran tim za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, koji se zove tim za zaštitu. Članove i rukovodica tima za zaštitu određuje direktor ustanove koje bira iz redova zaposlenih npr: nastavnik, vaspitač, stručni saradnik, sekretar škole.

Broj i sastav članova tima za zaštitu zavise od specifičnosti obrazovno- vaspitne ustanove, njene vrste i veličine, organizacije rada, od toga da li ona poseduje izdvojena odeljenja ili ima učenike iz manjinskih i marginalizovanih grupa, jasno je navedeno u Pravilniku o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.

Direktor škole je osoba koja imenuje psihologa, pedagoga, nastavnika ili izuzetno drugog zaposlenog kao člana tima za zaštitu koji je odgovoran za vođenje i čuvanje dokumentacije o svim situacijama nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u kojima tim za zaštitu učestvuje.

Zadaci tima za zaštitu.

Osnovni zadatak sakog tima je da pripremi program za zaštitu i informiše decu, nastavnike i roditelje o tome koja je uloga tima i da oni mogu da računaju na podršku i pomoć od tima za zaštitu. Tim takođe učestvuje u programima i obukama za razvijanje stručnosti koja je neophodna u cilju prevencije mogućih slučajeva nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u školi. Članovi su dužni da prate i procenjuju efekte preduzetih mera za zaštitu dece i učenika i daju odgovarajuće predloge direktoru škole. Takođe, i tim može da uključi i roditelje u preventivne i interventne mere aktivnosti.

Delovanje tima za zaštitu kako bi se učenici  osećali bezbedno u školi

  • Stvaranje i negovanje klime prihvatanja, tolerancije i uvažavanja;
  • Podizanje nivoa svesti i povećanje osetljivosti svih uključenih u život i rad škole za prepoznavanje nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja;
  • Definisanje postupaka i procedura za zaštitu od nasilja i reagovanja u situacijama nasilja;
  • Informisanje svih uključenih u rad škole o procedurama i postupcima za zaštitu od nasilja;
  • Sprovođenje postupaka reagovanja u situacijama nasilja;
  • Uspostavljanje sistema efikasne zaštite;
  • Praćenje i evidentiranje vrsta i učestalosti nasilja;
  • Savetodavni rad sa učenicima sa ciljem ublažavanja posledica nasilja.
Kalendar
април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930