Have any Questions?

Zaštita profila na društvenim mrežama

safenet > Zaštita profila na društvenim mrežama

Skajp i rizici.

Šta vam skajp nudi besplatno?

Preko skajpa možete obavljati besplatne audio i video razgovore sa onima koji su u tom trenutku dostupni na skajpu tkz. Skype-to-Skype pozivi. Skajp vam omogućava i besplatno dopisivanje – čet (chat) tzv. Instant poruka. Pored svega toga imate mogućnost besplatnog slanja fajlova (slike, dokumenti…) svom sagovorniku. Preko skajpa možete voditi i besplatne razgovore sa više prijatelja od jednom to su tzv. konferencijski pozvi. Preko skajpa možete zvati brojeve mobilne i fiksne telefonije. Međutim, ova usluga nije besplatna, već morate dopuniti kredit na vašem skajp nalogu. Skajp vam daje mogućnost i slanja SMS poruka, za ovu uslugu takođe morate imati kredit.

Kao i svaki vid elektronske komunikacije i korišćenja društvenih mreža tako i skajp donosi određene rizike. Doduše tu su oni nešto manji jer možete da insistirate da preko veb kamere viditite vašeg sagovornika, ali i tu postoji slučajevi digitalnog nasilja koji se pre svega odnosne na uznemiravanje od strane pojedinih korisnika kao i davanja ličnih podataka ukoliko oni nisu zaštićeni. Zbog toga ćemo u sledećem delu pokazati par primera koji će vam sigurno poslužiti u sigurnijem korišćenju skajpa.

Ideje za zaštitu.

  1. Blokiranje novog korisnika na Skajpu
  • Blokiranje kontakata na Skajpu
  • Zaštita ličnih informacija

Instagram

Instagram je  društvena mreža za deljenje fotografija i video zapisa. Iako je izrazito koristan za kreativni marketing pa samim time i firme koje znaju iskoristiti potencijal koji nudi, isto tako ga koriste i pojedinci koji svoje mobilnim telefonom uslikane fotografije obrađuju filterima, dodaju zabavne detalje i uveseljavaju publiku sa preko 700 miliona korisnika.

Dobre kompanije naporno rade na tome da izgrade snažno prisustvo na ovoj društvenoj mreži tako što

Rizična publika. Pregledanjem pratilaca došlo se do zaključka da su u pitanju uglavnom tinejdžeri koji objavljuju svoje selfije ili neki neprimereni sadržaj. To nisu korisnici sa kojima je brend želeo da se poveže.

Umesto kupovine publike, bolje je napraviti promišljenu strategiju, postaviti pametne ciljeve, objavljivati dobar sadržaj i angažovati publiku što više kako bi imali što više pratilaca.

Instagram je jedna od najopasnijih društvenih mreža za decu, pokazalo istraživanje.

Pedofili sve više koriste društvene mreže, posebno Instagram kako bi namamili decu, stoji u studiji Udruženja za zaštitu dece od nasilja.

Policija u Engleskoj i Velsu je tokom polugodišnjeg perioda zabeležila 1.944 incidenata sa seksualnom konotacijom u koje su bila uključena deca.

Za ovakvu vrstu komunikacije s decom najviše je korišćen Instagram 32% (zabeleženo je 1.317 slučajeva), Fejsbuk 23% i Snepčet 14%.

Fejsbuk i Instagram se žestoko bore protiv toga. U aprilu 2017. godine odlučeno je da se ovakva vrsta komunikacije kažnjava.

Godinu i po dana nakon donošenja odluke, zabeleženo je pet hiljada ovakvih prestupa, ali u Udruženju kažu da ova brojka ne oslikava pravo stanje stvari.

Policijski izveštaji govore da sedam od 10 žrtava su devojčice uzrasta od 12 do 15 godina. Svaka peta devojčica je mlađa od 11 godina, a najmlađa žrtva imala je samo pet godina.

Udruženje koje se bavi zaštitom dece od nasilja zahteva da novi zakoni nateraju društvene mreže da zaštite decu. „Podaci govore da deca ne mogu da budu bezbedna na društvenim mrežama. Ne smemo da čekamo da se dogodi sledeća tragedija. Kompanije moraju da reaguju“.

Tik Tok

Aplikacija nove društvene mreže Tik Tok korisnicima pruža priliku da kreiraju, dele i otkrivaju kratke video snimke u trajanju do 60 sekundi sa prijateljima, porodicom ili celim svetom. Sadržaji su izuzetno raznovrsni, od muzike i plesa, preko komičnih skečeva do hrane, sporta i životinje. Ova aplikacija je trenutno dostupna na 34 jezika sa 150 miliona aktivnih korisnika i najpopularnija među korisnicima mlađim od 16 godina. Pravila i uslovi korišćenja ove društvene mreže navode da nije namenjena deci koja su mlađa od 13 godina.

Kako funkcioniše Tik Tok ?

Kada se preuzme aplikacija, odmah se mogu pogledati video zapisi koji su drugi javno objavili na kanalu, ali ne i da se deli i objavljuje sadržaj dok se ne napravi sopstveni nalog. Klikom na ikonicu profila, možete odabrati da se registrujete putem email adrese, broja mobilnog telefona ili postojećeg Google, Facebook, ili Instagram naloga. Kada korisnik izabere neku od opcija, od njega se traži da unese datum rođenja. U slučaju da dete koje ima manje od 13 godina pokuša da se registruje, biće obavešteno da Tik Tok nije namenjeno uzrastu deteta mlađeg od 13 godina.

Slično kao i kod ostalih društvenih aplikacija, Tik Tok sadrži početnu stranicu  na kojoj se nalaze video kreacije drugih korisnika, zatim deo za obaveštenja, podaci o profilu i „discover“ deo u kojem se nalaze video snimci filtrirani prema popularnim haštagovima, koje korisnici prethodno montiraju uz pomoć različitih filtera i podešavanja formata trajanja.

Tinejdžeri vole ovu društvenu mrežu, jer im omogućava da se kreativno izraze kroz muzičke spotove koji sami kreiraju. Tik Tok takođe ima neke zanimljive specijalne efekte koje korisnici mogu da primene na svoje video snimke kako bi ih učinili jedinstvenim. Objavljeni sadržaj je moguće postaviti na druge platforme kako bi ga podelili sa što više ljudi. Uslov za snimanje i prikazivanje uživo je da korisnik ima najmanje hiljadu pratilaca.

Razlozi zabrinutosti kod roditelja

Svaki profil kreiran na ovoj platformi je javan po unapred definisanom podešavanju, pa svako u aplikaciji može da vidi svačije objave. Međutim samo odabrani pratioci mogu slati direktne poruke upućene vlasniku profila.

Korisnici mogu da reaguju i lajkuju video snimke, da prate druge naloge ili da šalju poruke jedni drugima. Postoji rizik da će stranci moći direktno da kontaktiraju decu putem ove aplikacije. Tik Tok messenger ima 2 raspoloživa podešavanja privatnosti. Jedna mogućnost je da poruke budu isključene, tako da niko ne može da šalje poruke vlasniku profila, a druga mogućnost je da poruke mogu da šalju samo prijatelji tj pratioci što znači da slučajna osoba ne može slati poruke vlasniku profila osim ako se korisnici ne prate međusobno na platformi.

Deca mogu biti u iskušenju da rizikuju tako što će prihvatati sve zahteve za praćenje kako bi imali što više pratilaca i lajkova. Veoma je važno da roditelji razgovaraju sa svojom decom o tome šta dele i sa kim. Postoje neki haštag-ovi na ovoj platformi koji mogu kršiti smernice zajednice promovisanjem neprikladnog ponašanja ili samopovređivanja. Tik Tok teži da takve sadržaje uklanja sa svoje platforme, ali se većinom oslanjaju da korisnici sami prijavljuju da takvi sadržaji krše pravila korišćenja te društvene mreže.

Ono što je korisno kod ove aplikacije je usluga obaveštenja koja upozorava korisnike da su aplikaciju koristili više od 2 sata. U slučaju da aplikaciju koristi dete moguće je uključiti ograničeni režim kako bi se filtrirao neprimeren sadržaj. Savetujemo da nalog deteta treba da bude podešen kao privatan, tako da svi video snimci budu vidljivi samo za onog ko ih je kreirao ali ne i za druge korisnike platforme među kojima se mogu kriti predatori. Pomoću privatnog naloga se mogu prihvatiti ili odbiti pratioci i ograničiti da poruke mogu poslati samo pratioci koje su prihvaćeni od strane vlasnika naloga.

Upozorenje za roditelje: Čak i sa privatnim nalogom na Tik Tok društvenoj mreži, profil deteta, korisničko ime i biografija su vidljivi svim korisnicima te društvene mreže pa samim tim ti podaci mogu biti zloupotrebljeni.

  INSTAGRAM         

 Kako vratiti Hakovan Instagram nalog?

Bez obzira na to koliko svoju šifru za Instagram smatrate bezbednom, hakovan Instagram nalog je iznenađujuće česta pojava. Ukoliko do toga dođe, važno je da znate kako treba da reagujete.

Kako da znate da li vam je hakovan Instagram?

Kada neko pokuša da promeni email ili šifru povezanu sa određenim Instagram nalogom, Instagram će uvek poslati obaveštenje o tome. Međutim, moguće je da neko uspe da se uloguje na Vaš nalog i da nastavi da ga koristi bez Vešeg znanja i odobrenja. Instagram će vam poslati email samo ukoliko je nalogu pristupljeno sa različite teritorije ili države.

U tom slučaju, trebalo bi da pregledate prethodnu aktivnost u okviru svog Instagram naloga, kako bi proverili da li vam je hakovan Instagram. Pre svega – prođite kroz svoje storije, postove, komentare i direktne poruke, pa obratite pažnju da li se pojavljuje neki sadržaj koji Vam nije poznat. Ukoliko Vaš prijatelj ili partner zna šifru vašeg Instagram profila, ovako ćete najlakše to moći da utvrdite.

Druga stvar koju možete uraditi jeste korišćenje Account Data (podaci naloga), kako bi dobili uvid u istoriju logovanja, promene privatnih podataka i email adrese.

Ukoliko još uvek imate pristup svom Instagram nalogu, otvorite ga na kompjuteru, u pretraživaču, a zatim idite na svoj nalog i kliknite na Settings (podešavanja). Nakon toga, kliknite na Privacy and Security (privatnost i bezbednost) i izaberite View Account Data (vidi podatke naloga).

1. KORAK: Promenite svoje korisničko ime

Ukoliko Vam je šifra promenjena, lako možete vratiti svoj hakovan Instagram nalog, tako što ćete resetovati šifru. Bilo da koristite Android uređaj ili iPhone, idite na ekran za login i tu pokrenite proces resetovanja šifre, tako što ćete kliknuti na Forgot Password?

Pratite uputstva koja se pojavljuju na ekranu i unesite tražene podatke, nakon što uspešno završite proces, stići će Vam email. Kliknite na link iz emaila, a zatim kreirajte novu šifru. Vodite računa da nova šifra bude dovoljno jaka, kao i da ne bude slična onoj prethodnoj.

2. KORAK: Oduzmite pristup sumnjivim aplikacijama

Nekad zloćudni napad od strane eksterne aplikacije može biti razlog zašto imate problem prilikom logovanja na svoj nalog.

Nakon što se ulogujete na svoj nalog na web-u, idite na svoj profil, kliknite na Gear ikonicu, a zatim izaberite autorizaciju aplikacija. Bićete u mogućnosti da prođete kroz listu aplikacija i uklonite one koje ne koristite, odnosno one za koje se ne sećate da ste odobrili autorizaciju.

3. KORAK: Vratiti hakovan Instagram nalog

Ukoliko Vam je hakovan Instagram i haker je već promenio sve forme identifikacije, uključujući email adresu i broj telefona, vraćanje naloga će u ovom slučaju biti znatno teže i zahtevaće mnogo strpljenja. Ovaj proces zna oduzeti i nekoliko nedelja kako bi hakovan Instagram konačno bio vraćen pravom vlasniku.

Ako Vam se ovakva situacija desi, najvažnije je da što brže reagujete – idealno bi bilo da čim instagram dostavi email da Vam je email adresa promenjena, usledi reakacija. Tako hakeru znatno skraćujete period za manevrisanje i automatski povećavate sebi šanse za vraćanje naloga. Potrebno je da kliknete na Revert this change ili reset your password link, kako bi napravili zahtev.

Kada je zahtev podnet, Instagram tim za bezbednost će Vas automatski kontaktirati sa ciljem da potvrdi Vaš identitet.

Od Vas će se očekivati da napravite fotografiju sebe sa papirom u rukama, na kom je ručno napisan kod koji Vam je Instagram dostavio u email-u. Pored toga, moraćete i da naznačite uređaj koji ste koristili za pravljenje naloga (bilo da je to iPhone, neki od Android uređaja, iPad i sl.)

Nakon svega toga, odluka više nije u Vašim rukama. Biće potrebno da sačekate da Instagram centar za podršku razmotri Vaš slučaj i donese odluku. Kada dobijete email u kom piše da vam je nalog vraćen i da ste punopravni vlasnik istog, možete organizovati mini slavlje. 🙂

4. KORAK: Obezbedite svoj nalog kako vam ne bi opet bio hakovan Instagram

Niko ne može garantovati da ako vam je hakovan Instagram jednom, da se to neće dogoditi ponovo. Ukoliko budete pratili savete koje smo naveli ispod, verovatnoća da se to ponovo dogodi će biti zaista minimalna.

Izaberite jaču šifru

Instagram preporučuje da koristite šifru koja ima minimalno šest cifara, slova i interpunkcijskih znakova. Vodite računa o tome da šifra bude bar DESET karatkera duga. Trebalo bi da sadrži brojeve, specijalne znake, velika i mala slova. Držite se podalje od predvidivih šifri, kao što je “00000” ili “12345”.

Najvažnije od svega je da se pobrinete da šifra zaista nema nikakve veze sa Vama i Vašim životom. Što je povezanost sa vlasnikom naloga veća, veće su šanse da neko ko Vas poznaje, a želi da Vam naudi, pogodi šifru. Postoji opasnost i da, ukoliko stavite svoj broj telefona, imena voljenih osoba ili datume rođenja, te informacije neko nađe na duštvenim mrežama i upadne na Vaš Instagram nalog.

Ovakvih situacija najviše treba da se paze javne ličnosti, influenseri, youtuberi ili bilo ko sa javne scene, ko ima veliki broj pratilaca na Instagramu.

Redovno menjajte šifru

Ne treba ni da naglašavamo da nikad ne smete deliti svoju šifru ni sa kim. Čak i ukoliko kreirate savršeno jaku šifru, uvek će postojati opasnost da izgubite pisanu kopiju iste. Iz tog razloga, najbolje je da menjate šifru svakih par meseci.

Uključite Two-Factor Authentication

Najbolji način da budete sigurni u bezbednost naloga jeste da koristite autentikaciju dva faktora. Ukoliko ne znate šta je, u marketinškom svetu poznati 2FA, ukratko ćemo Vam reći da je to najbolji način da budete sigurni da niko neće pristupiti nalogu bez Vašeg znanja.

Svaki put kad se ulogujete na Instagram, poslaće jednokratni bezbednosni kod na Vaš telefon kao SMS poruku. Samo nakon unošenja ovog koda direktno u aplikaciji Instagram, bićete u mogućnosti da pristupite nalogu. Budite bez brige, poruke će stići i ukoliko ste u tom momentu u inostranstvu.

Kako bi omogućili autentikaciju dva faktora, idite na Profile > Settings > Privacy and Security > Two-Factor Authentication > Get Started.

Na narednoj stranici, možete da birate da li želite da dobijete kod putem SMS poruke ili autentikator aplikacije. Opcija SMS poruke je znatno jednostavnija za korišćenje i uvek je preporučujemo klijentima. Međutim, ukoliko neko ima pristup Vašem mobilnom telefonu ili na neki način preuzme broj telefona, hakovanje Instagrama je veoma jednostavno. Korišćenje aplikacije za autentikaciju, poput Google Authenticator ili Authy, za generisanje jednokratnog koda je najsigurniji način da se zaštitite.

Ne dozvolite hakerima da Vas nadmudre

VIBER

Kako  da se zaštitite na Viberu?

Viber je odlučio da napravi kratku, jasnu i korisnu video poruku za decu, njihove roditelje i sve korisnike o tome kako se zaštitite i od ovih neželjenih pojava.

U video-klipu, regionalni Direktor za razvoj poslovanja Atanas Rajkov – vodi gledaoce kroz četiri osnovne preporuke o samozaštiti prilikom korišćenja aplikacija za razmenu poruka – kako bi bezbedno i uz korišćenje bogatog sadržaja mogli da nastave da četuju, pričaju, razmenjuju video klipove, fotografije i stikere.

Prva preporuka: nikada ne delite vaš broj sa nepoznatim osobama. Pošto Viber ne prosleđuje profile svojih korisnika, to je jedini način kako mogu da vas pronađu na internetu, dođu do vašeg broja i počnu da vas uznemiravaju.

Druga preporuka: iskoristite opciju u meniju vašeg četa da blokirate osobe koje vas uznemiravaju. Posle nekoliko prijava od strane više oštećenih korisnika, Viber će takvim ljudima zauvek isključiti mogućnost da koriste tu aplikaciju i nastave sa raznim zloupotrebama.

Treća preporuka: ako vam se bude desilo da primate takve poruke, odmah se obratite vašim roditeljima i nastavnicima radi prijave maltretiranja.

Četvrta preporuka: proverite da li je broj osobe sa kojom pričate – pravi i vama poznat – da biste bili sigurni u to da je u pitanju željeni sagovornik, a ne osoba koja je kopirala ili lažirala nečiji profil. Kopiranje i lažiranje profila korišćenjem tuđeg imena ili fotografije je lako i često se radi, dok je na ovaj način nemoguće otuđiti nečiji telefonski broj.

Fejsbuk

 je komercijalna internet društvena mreža koju je 2004. godine osnovao Mark Zuckerberg, bivši student američkog koledža Hardvar . U svojim počecima, fejsbuk je bio namijenjen samo studentima na koledžu, koji su tim putem mogli međusobno komunicirati i razmenjivati informacije. Kasnije, mnogi drugi fakulteti, srednje škole i velike kompanije u svetu  priključile su se mreži. Danas ova veb stranica ima više od milijardu aktivnih korisnika. Fejsbuk je ujedno najpopularnije mesto za objavljivanja fotografija s više od 14 miliona novih dodanih fotografija dnevno.

Materijale o zaštiti Fejsbuk profila možete pronaći na samoj stranici fejsbuka.

Kalendar
април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930