Saveti za roditelje
Zadatak roditelja sastoji se u tome da upute svoje dete ka onom što je za njega dobro i korisno, a da ga odvrate od onog što je i beskorisno i opasno. Stav “Bolje da je u sobi, barem znam gde je…” ne pruža nikakvu sigurnost, ukoliko dete komunicira sa zlonamernicima i upija njihove pogubne ideje putem Interneta. Pasivnost roditelja igra ključnu ulogu u visokom stepenu rizika koji preti njihovom detetu. Oni bi trebalo da budu svesni činjenice da, kada svom detetu kupuju računar, i sami zajedno sa njim kreću u novi svet za koji ne treba puno znanja, ali je potrebno mnogo opreza, posvećenosti i neprestanog proučavanja detetovih interesovanja.
Pravci prevencije:
– upoznajte se sa detetovim interesovanjima
-Dogovorite pravila korišćenja interneta Prilikom definisanja pravila, poštujte detetovu individualnost (lične karakteristike i potrebe), pravila definišite zajednički, jer to povećava detetovu spremnost za poštovanje onih u čijem je donošenju samo učestvovalo.
– Pre nego što uspostavite pravila, zapitajte se da li ste sami spremni da ih dosledno primenjujete, budite realni.
– upućivanje deteta na mogućnosti korisne upotrebe računara
– Strogo zabranite detetu da kreira i objavljuje seksualno eksplicitne fotografije, video sadržaje ili poruke sebe i drugih jer se one lako mogu pojaviti na internetu i postati vidljivi za svakoga.
– Izbegavajte softversko ograničenje računara bez detetovog znanja
-savetujte Vaše dete da nikada ne odaje lične podatke, kao što je ime i prezime, broj telefona, broj pasoša, adresa stanovanja ili škole, bankovni račun i sl.
– pregled istorije korišćenja Interneta i računarskih programa
– Ukažite mu na to da odavanja lozinke svojih naloga, mejlova i drugih servisa omogućava pristup drugih osoba njegovim podacima i sadržaju.
-razgovor o sajtovima koje dete posećuje i komentarisanje njihovih dobrih i loših karakteristika
– Naučite Vaše dete da označavanje (tagovanje) slika može biti opasno. Podesite profil tako da tagovanje bude zabranjeno ili dozvoljeno samo uz dozvolu osobe koja je tagovana.
– Možete da blokirate ili filtrirate sadržaj za koji mislite da ne odgovara Vašem detetu. Možete ograničiti pristup određenim sajtovima, rečima ili fotografijama kako Vaše dete ne bi došlo u konakt sa njima
– Recite svom detetu da ukoliko bilo koja njemu nepoznata osoba putem interneta počne da priča o seksualnim sadržajima odmah o tome obavesti odraslu osobu od poverenja i prekine svaki kontakt sa tom osobom.
– Uspostavite pravila o susretima sa nepoznatim osobama dogovorenim preko interneta. Zahtevajte da Vas o tome obavesti i ukoliko ste u mogućnosti idite na sastanak kako bi Vaše dete bilo bezbedno
– Deca predškolskog uzrasta (2 – 5 godina) ne bi trebalo da provode na internetu više od 1 sat dnevno, i to kvalitetno osmišljenog vremena, uz obavezno posredovanje odraslih (zajedničko korišćenje, komunikacija sa detetom, objašnjavanje ili komentarisanje onoga što dete gleda ili radi na digitalnom uređaju)
– Ohrabrujte decu da vam se obrate za pomoć u svakoj situaciji kada se osete nesigurno, uplašeno, uznemireno…
Ipak, najbolje preventivno rešenje jeste učešće roditelja u dečijim aktivnostima i njihovo neumorno upućivanje dece na to da sama nauče da prave razliku između dobrog i lošeg. Mnogo je načina da zlonamernici priđu deci, a sama deca bi, uz pomoć roditelja, trebalo da nauče ih prepoznaju već u početnom stadijumu, i to na generalnom nivou, te da odlučno od sebe odbijaju takve kontakte.