Šta je digitalno nasilje
Digitalno nasilje nije više novi fenomen, kako se nekada smatralo., recimo poslednjih dveju decenija. Tada je pročelo da zaokuplja pažnju naučne i stručne javnosti, koja mu je odmah dodelila veliki broj definicija. Navodimo jednu od najkorišćenijih definicija digitalnog nasilja:
„Digitalno nasilje je korišćenje digitalne tehnologije s ciljem da se druga osoba uznemiri, povredi, ponizi i da joj se nanese šteta.“
Osim termina digitalno nasilje u literatuti se mogu naći i drugi termini, slični ovome: elektronsko, nasilje na internetu, onlajn naselje, sajber naselje i dr.
Oblici digitalnog nasilja
Najčešći oblici digitalnog nasilja su:
Najčešći oblici digitalnog nasilja su:
- slanje uvredljivih, uznemirujućih ili pretećih poruka, slika i video zapisa putem SMS-a, elektronskom poštom, porukama na društvenim mrežama,
- postavljanje uvredljivih, uznemirujućih ili pretećih poruka slika i video zapisa na tuđe profile društvenih mreža,
- uznemiravanje telfonskim pozivom ili pozivima,
- korišćenje tuđih podataka ili lažno predstavljanje na društvenim mrežama
- objavljivanje ličnih informacija drugih osoba, objavljivanje glasina i optužbi o drugim osobama na društvenim mrežama, blogovima, forumima…
- krađa ili zamena (promena) lozinki na tuđim nalozima na društvenim mrežama
- slanje virusa
- ismevanje, omalovažavanje, neprimereno kometarisanje tuđih objava na društvenim mrežama, blogovima, forumima…
- ignorisanje i namerno isključivanje iz grupa na društvenim mrežama
- podsticanje na mržnju
Sve ovo je krivično delo koje je kažnjivo po zakonu.
U digitalno nasilje može biti uključen veliki broj osoba. Broj učesnika je mnogo veći nego kada se nasilje desi u školskom dvorištu. Informacije se šire jako brzo, prenose mnogobrojnoj publici.
Digitalno nasilje se može vršiti direktno ili indirektno, uplitawem više osoba u vršenju nasilja, sa iili bez njihovog znanja.
Digitalno nasilje se obično dešava među mladima ali nisu retki slučajevi kada su i odrasle osobe nasilne prema deci i mladima na internetu.